top of page

ПЕТ-ТЕРАПІЯ: ЯК ТВАРИНИ НАС ЛІКУЮТЬ


Пет-терапія - це напрямок психології та психотерапії, яке використовує при лікуванні взаємодію пацієнтів з тваринами (собаками, кішками, кіньми, кроликами, птахами тощо). Назва «pet» з англійської перекладається, як «улюблена тварина», «домашній улюбленець». Для позначення цього напряму так само використовують термін анімалотерапія і зоотерапія. Цей напрямок терапії активно став розвиватися в 60-х роках ХХ століття в США і звідти почав поширюватися по всьому світу. Одна з різновидів зоотерапии під назвою каністерапія - лікування дорослих і дітей за допомогою спеціально відібраних і навчених собак-терапевтів - поступово завойовує все більшу і більшу популярність в нашій країні.


Про те, що тварин можна застосовувати при лікуванні тих чи інших недуг, люди знали ще в далекій давнині: в Стародавній Юдеї кращими докторами тваринного світу вважалися птиці, а в Греції ще Гіппократ рекомендував здійснювати тривалі прогулянки верхи на конях для оздоровлення і зміцнення організму. Щось схоже на сучасну пет-терапію застосовувалося при лікуванні пацієнтів в психіатричній клініці Йорк-Ретрит в Англії в кінці XVIII століття - при клініці містилися голуби, кішки, собаки і кролики.


Серйозними дослідженнями особливостей впливу братів наших менших на психіку людей вчені зайнялися тільки в 60-х роках XX століття. Піонером у цій області став американський дитячий психіатр з Нью-Йорка Борис Левінсон.


ВІН ПОМІТИВ, ЩО ПІД ЧАС РОБОТИ ЗІ СКЛАДНИМИ ПАЦІЄНТАМИ БІЛЬШ ЯСКРАВИЙ ПОЗИТИВНИЙ ЕФЕКТ ВІД СЕАНСУ СПОСТЕРІГАЄТЬСЯ ТОДІ, КОЛИ НА ЗУСТРІЧІ ПРИСУТНЯ СОБАКА ПО КЛИЧЦІ ДЖИНГЛ.

Доктор Левінсон зібрав велику кількість даних, що підтверджують його здогад, і зробив про це доповідь на зустрічі Американської Психологічної Асоціації. На жаль колеги не сприйняли його спостереження всерйоз. І здавалося, що про позитивні можливості пет-терапії можна забути, але саме в цей час стали активно друкуватися роботи Зігмунда Фрейда, спогади послідовників і учнів доктора з числа тих, хто був поряд з ним знайомий. З цих джерел стало ясно, що сам родоначальник психоаналізу активно використовував собак на своїх сеансах і спостерігав точно такі ж явища, як і доктор Левінсон.


Фрейд звернув увагу, що під час сеансів, його улюблена собачка Джофф завжди намагалася підійти до тих пацієнтів, які перебували в найбільш пригніченому стані. Вона переходила зі свого звичайного місця до кушетки і влаштовувалася так, щоб пацієнт міг дотягнутися до неї і погладити.

ПОЗИТИВНА ВПЛИВ СОБАКИ НАЙБІЛЬШЕ БУЛО ПОМІТНО ПРИ РОБОТІ З ДІТЬМИ І ПІДЛІТКАМИ, ЯКІ БІЛЬШЕ ВІЛЬНО ГОВОРИЛИ ПРО БОЛЮЧІ ПРОБЛЕМИ КОЛИ ДЖОФФ ЗНАХОДИЛАСЯ З НИМИ ПОРУЧ.

Результати спостережень доктора Фрейда були розцінені як свідчення на користь теорії Левінсона. Глузування припинилися і почалася серйозна дослідницька робота.


У 1977 році психіатри Сем і Елізабет Корсон відкрили першу терапевтичну програму, яка використовувала домашніх тварин в процесі терапії. Ця програма існувала на базі психіатричної клініки при Державному університеті штату Огайо. Учасникам терапевтичної групи запропонували вибрати собі вихованців з сусіднього притулку для собак. І вже через кілька тижнів багато хто відзначив, що відчувають себе набагато впевненіше і незалежно, ніж раніше.


Буквально через три роки психолог Алан Бек і психіатр Ерон Качор провели дослідження, яке довело, що тварини здатні не тільки зменшувати напругу і покращувати емоційний стан, а й зміцнювати психічне здоров'я пацієнта. Це дослідження стало каталізатором для створення програм, що використовують напрямок анімотерапія в психології і в психотерапії.

САМІ ГОЛОВНІ ПАРТНЕРИ ПЕТ-ТЕРАПЕВТІВ - ЦЕ СОБАКИ.

Такий вид терапії називається каністерапія від латинського слова «canis» - собака. Поле діяльності для участі собак-терапевтів дуже широко. Каністерапевти працюють в школах, лікарнях, центрах реабілітації, будинках для людей похилого віку та інших соціальних установах. Каністерапія добре себе зарекомендувала при роботі з емоційно лабільними дітьми, аутистами, з пацієнтами, що страждають від депресій, посттравматичних розладів, з інвалідами, що проходять реабілітацію, зі старими, що страждають деменцією і хворобою Альцгеймера. Лікування собаками грає дуже велику роль при психологічної реабілітації жертв насильства і стихійних лих.



Ще один великий пласт каністерапії - це навчання за допомогою собак-терапевтів. Наприклад, прекрасно зарекомендувало себе застосування собак під час навчання читання дітей страждають на дислексію.


Каністерапія активно розвивається останнім часом і в нашій країні. Але кваліфікованих фахівців не так багато, як хотілося б.


Терапія за участю кішок називається фелінотерапія від латинського «felis» - кішка. Програми лікування кішками в цілому подібні до тих в яких застосовуються собаки. Лікування кішками благотворно впливає на хворих з онкологією, синдромом хронічної втоми, на людей страждають головними болями, депресіями, неврозами, безсонням, на людей страждають різними запаленнями. Ці тварини здатні серйозно знизити рівень стресу і благотворно впливають на серцево-судинну систему людини.



ДЛЯ ПЕТ-ТЕРАПІЇ МОЖУТЬ ВИКОРИСТОВУВАТИСЯ КРОЛИКИ, ПТИЦІ, МОРСЬКІ СВИНКИ І НАВІТЬ АКВАРІУМНІ РИБКИ. СПІЛКУВАННЯ З ЦИМИ ТВАРИНАМИ ЗНИЖУЄ РІВЕНЬ СТРЕСУ І АГРЕСІЇ


Наступний великий пласт пет-терапії - це іпотерапія. Так називається розділ пет-терапії пов'язаний з кіньми. Цей вид лікування широко використовується в багатьох країнах для реабілітації людей з аутизмом, дитячим церебральним паралічем, розсіяним склерозом та іншими важкими захворюваннями. Є дані, що їзда на коні полегшує симптоми хвороби Альцгеймера і покращує чутливість до інсуліну у хворих на цукровий діабет. Іпотерапія це не обов'язково їзда верхи на коні. У деяких випадках благотворно впливає вже саме спілкування пацієнта з конем. Безумовно позитивний ефект дає верхова їзда. Цей вид терапії прекрасно допомагає справлятися з наслідками різних травм або при виражених невралгічних розладах.




Дельфінотерапія - ще один незвичайний напрямок зоотерапии. Його основоположниками прийнято вважати біолога Бетсі Сміт і психолога Девіда Натансона. Цей вид лікування довів свою ефективність при реабілітації дітей з дитячим церебральним паралічем, аутизмом, неврологічними і психічними розладами. Спілкування з дельфінами покращує мовні навички у хворих синдромом Дауна, допомагає розумово відсталим людям концентрувати увагу, збільшує здатність до сприйняття інформації і концентрації.


ЧУДОВІ РЕЗУЛЬТАТИ, ЯКІ ПОКАЗУЄ ПЕТ-ТЕРАПІЯ В ОБЛАСТІ РЕАБІЛІТАЦІЇ ПІСЛЯ ТРАВМ І СТРЕСІВ, ПРИ БОРОТЬБІ З ДЕПРЕСІЄЮ І САМОТНІСТЮ, РОБЛЯТЬ ЇЇ НАЙБІЛЬШ ПЕСПЕКТИВНИМ ДЛЯ ПОДАЛЬШОГО РОЗВИТКУ І РОБОТИ ІЗ ДОРОСЛИМИ І ДІТЬМИ

Цей вид терапії прекрасно поєднує в собі лікувальний ефект із задоволенням і приємними враженнями від спілкування з тваринами. Завдяки такому ефективному поєднанню, каністерапія в психології та психотерапії досить широко використовується у всьому світі, але в нашій країні цей вид лікування тільки починає розвиватися.



Мы в соцсетях
  • Простая иконка Twitter черного цвета
  • Простая иконка Facebook черного цвета
  • Простая иконка Google+ черного цвета
Новые записи
bottom of page