top of page

ПСИХОЛОГ, ПСИХІАТР, ПСИХОТЕРАПЕВТ, ПСИХОАНАЛІТИК. У ЧОМУ РІЗНИЦЯ МІЖ ЦИМИ ФАХІВЦЯМИ?


Психіатр - лікар, який отримав медичну освіту і спеціалізацію з психіатрії - галузі медицини, предметом вивчення якої є психічні розлади з соматичною точки зору (тобто вліятнія анатомічних і фізіологічних факторів на виникнення і розвиток психічних розладів). Головним методом психіатричного впливу на сьогоднішній день є медикаментозне лікування, а також поведінкові рекомендації та обмеження.



Психолог - фахівець у галузі психології - науки про особливості та закономірності виникнення, розвитку і функціонування психічних процесів (поведінки, мислення, сприйняття, пам'яті, уваги і т.д.) і станів людини.


Походження слова «психологія» сходить до давньогрецьких словами психо - душа і логос - знання. Психологія як наука «відбрунькувалися» від філософії, «з'єдналася» з іншими дисциплінами (фізіологією, медициною, зоологією, неврологією і ін.) і «розділилася» на безліч спеціалізацій (клінічна психологія, психологія особистості, психофізіологія, вікова психологія, педагогічна, соціальна, інженерна та ін.). Практичне застосування психологічного знання різноманітно відповідно різноманітності сфер його інтересу. Психолог може стати фахівцем в HR (human relations - кадровий ресурс), педагогом-психологом, стати учасником команди, що займається дослідженням мозкового функціонування, науковцем, медичним психологом в клініці загальної практики або в психіатричній лікарні, консультуючим психологом або, отримавши додаткову освіту, психотерапевтом.



Психотерапевт - професіонал, який надає допомогу при різних психологічних утрудненнях, за допомогою психотерапевтичних методів. Психотерапія як окрема самостійна професія виникла на початку 20-го століття у вигляді психоаналізу, і визначалася як лікування розмовою. До цього психологічний вплив обмежувалося релігійними та окультними практиками.

На сьогоднішній день існує безліч психотерапевтичних напрямків, більшість з яких традиційно залишаються в рамках вербального взаємодії психотерапевта і клієнта/пацієнта. Відносно недавно з'явилися методи, в яких розмовна частина зведена до мінімуму або відсутня зовсім, наприклад, арт-терапія, танцювально-рухова терапія.


Серед психотерапевтів найчастіше можна зустріти психологів або психіатрів, які отримали додаткові освіту, але психотерапевтами можуть бути і фахівці, які отримали попередню підготовку в інших галузях гуманітарних та суспільних наук.


Як згадано вище психоаналіз - один з психотерапевтичних методів, що базується на психоаналітичної теорії. Психоаналітик - фахівець, що пройшов психоаналітичний тренінг в рамках Міжнародної психоаналітичної асоціації (IPA), що припускає освоєння психоаналітичної теорії, проходження інтенсивного особистого психоаналізу і отримав досвід практичної роботи під тривалим і регулярним наглядом супервізора - психоаналітика, що має високий рівень кваліфікації.


Таким чином, психіатр від психолога відрізняється по сфері знання. У першому випадку - медицина, у другому - психологія; психотерапевт від двох перших відрізняється тим, що в цьому випадку мова йде про практичне застосування знаннь; психоаналітик - окремий випадок психотерапевта.

Мы в соцсетях
  • Простая иконка Twitter черного цвета
  • Простая иконка Facebook черного цвета
  • Простая иконка Google+ черного цвета
Новые записи
bottom of page