top of page

Книги про підлітків для самих ... підлітків

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Життя ніби запитує у них: ну що, подорослішав? Все добре? І вони справляються, адже у них є винахідливість, чуйність, відвага, вірність. І великодушність - дорослим вони завжди залишають ще один шанс. Книги про підлітків - в нашому огляді.

Елліс Вайнер «Близнята Темплтон. Є ідея»

Знайти вихід з будь-якої ситуації. Серія книг про дружних і тямущих близнюків Абігайль і Джона, їх тата, вченого і винахідника, і нестримну Собаку відкривається повістю «Є ідея». У ній близнюки врятуються самі і врятують від викрадача права татовий винахід (індивідуальний одномісний вертоліт-рюкзак). Книжка напевно сподобається підліткам манерою американського письменника і сценариста Елліса Вайнера розмовляти з читачами, задавати їм безліч питань по ходу сюжету, пояснювати явища фізики, хімії, природи і людської душі і пустотливо, іронічно, провокативно жартувати.

Переклад з англійської Івана Ющенко.
Кар'єра-Пресс, 228 с., 11+

Анна Нікольська «У літаку зі страусом»

Зіткнутися з реальністю. Повість Анни Микільської «У літаку зі страусом» - емоційна, і питань в ній більше, ніж відповідей. Начебто, все добре в житті 13-річної Вілки Ботової: бабуся, оцінки, тато, подружки. Тільки ось оцінки - від постійного зубріння і від страху, тато раз у раз норовить втекти з дому світ за очі, а бабуся - нехай це і не відразу помітно - справжній домашній деспот. Чого коштувала свобода Вілкиній мамі (і, до речі, де вона?). Чи вдасться подорослішати 39-річному Вілкіному татові, чи зможе Вілка любити своїх родичів, безвольних і владних, боязких і деспотичних, чесних і не дуже, з їхніми недоліками, не настільки нешкідливими, як здається на перший погляд? Схоже, все це у неї вийде.

Клевер, 224 с., 13+

Вольфганг Херрндорф «Гуд бай, Берлін»

Вилетіти з гнізда. Підліткова самотність - жах, який повторюється в кожному поколінні. Німецькому підлітку Майку Клінгенбергу 14 років. Його мама багато п'є, тато вигадує «відрядження» з секретарками, і обидва вони роблять вигляд, що у них все гаразд. У Майка немає друзів, а нерозділене кохання вже настало. Емігрантові Андрію Чихачову теж 14 років. Жоден німець не може вимовити його прізвище, він з бідної родини і вчиться через пень-колоду. Книга про подорож Майка і Чіха в чарівну Валахію продається в упаковці з позначкою 16+, як ніби целофан може вберегти від рубаних фраз, аварій, загіпсованої ноги, незнайомців з дробовиками, краденого бензину, соціальної драми і драми самотності. У 16 читати її, здається, пізно. У 16 добре б знати, що світ безпечний і сповнений чудес, навіть якщо досліджувати його на краденій «Ниві» без прав і документів, що туга, беззахисність, відчай переборні.

Переклад з німецької Олександри Горбової
Самокат, 288 с., 16+

Віґдіс Йорт «Йорґен+Анна=любов»

Головна героїня роману Віґдіс Йорт «Йорґен+Анна=любов», Анна Люнде, поки ще не сильна й незалежна жінка, але вже доволі смілива четвертокласниця, яка дуже рішуче налаштована завоювати своє перше кохання й подолати суперниць та інші перешкоди на шляху до свого невеличкого щастя – мовчазного новачка Йорґена Рюґе. І в Анни є неабиякі шанси на перемогу, адже вона для цього вона вигадала справжній план! Крім того, в Анни є легендарна кумирка, Гельґа-Розбійниця, яка надихає дівчину діяти рішуче. Отож Анна сиднем не сидить і не чекає, поки Йорґен зверне на неї увагу першим покохає, а вигадує різноманітні авантюри, щоби він її покохав так само «по-справжньому, як ото буває в дорослих або в телевізорі».

Ніна Елізабет Ґрьонтведт «Абсолютно нецілована»

«Абсолютна нецілована» — це написана у формі щоденника книжка норвезької письменниці Ніни Елізабет Ґрьонтведт, в якій вже знайома українським читачам але трохи доросліша Уда Андреа Стоккгейм щиро розповідає найпотаємніші секрети про себе, свою найближчу подругу Геллє, молодшу сестру Ерле, батьків, друзів, школу і (ура!) свої перші закоханості й поцілунки. Як і перший щоденник Уди, «Абсолютна нецілована» є зразком легкої, наївної та дещо навіть занадто банально підліткової прози, у якій одинадцяти-дванадцятирічні читачі зможуть знайти не лише смішне, цікаве та несподіване, але й у певному сенсі корисне, адже вчитися на чужих помилках завжди приємніше, ніж на своїх.

 

 

Ульф Старк «Диваки і зануди»

У сюжеті повісті «Диваки і зануди» кохання не відіграє головної ролі – як завжди, Ульф Старк розповідає про своїх героїв усе й не зациклюється на чомусь одному. Проте саме перше кохання з поцілунками (і не тільки) стає особливою нагородою для дванадцятирічної Симони, якій протягом одного тижня доводиться пройти ціле море випробувань: знайти нових друзів, знайти пса, якого загубили при переїзді, стати заручницею ситуації й випадково “перетворитися” на хлопця, побитися з однокласником, завести нових друзів, знову стати заручницею ситуації і, нарешті, повернути справжню себе.

 

Джаклін Вілсон «Дівчата закохані»

Попри не дуже привабливу обкладинку й кепську поліграфію, повість Джаклін Вілсон «Дівчата закохані»  цілком заслуговує на увагу наймолодших підлітків, які, як і головна героїня цієї історії, інколи сваряться з батьками та друзями, комплексують через зовнішність, постійно потрапляють у незручні ситуації, дорослішають і, звісно ж, уперше цілуються, закохуються й лікують розбиті серця. Крім звичних для усіх підліткових лавсторі душевних страждань та переживань, книга Джаклін Вілсон пропонує читачам і читачкам можливість дізнатися про небезпеки статевих стосунків, підліткову вагітність, шкоду від наркотиків, алкоголю та інші неприємності, які чатують на дванадцяти-тринадцятирічних на кожній дискотеці.

 

Ольга Купріян «Солоні поцілунки»

Дебютна повість літературознавиці та критикині Ольги Купріян залишає по собі такі ж враження, як хороший підлітковий серіал, що в одній серії змушує глядачів плакати, а в іншій усміхатися від щастя. Серіал про кохання та інші неприємності, у якому все дуже знайомо і правдиво, складно і, водночас, просто, радісно та гірко. Крім того, на відміну від Еллі, Мілка героїні повісті «Дівчата закохані», – сучасниця потенційних читачів повісті, а її історія кохання розгортається не лише у традиційнихзаписах щоденника, але й у електронних листах та sms-ках.

Надя Біла «Крута компанія»

Повість «Крута компанія» – ще один дебют у просторі української підліткової літератури і найсвіжіша книжка цієї добірки. І свіжа не лише через те, що з’явилася на початку 2017 року, але й через свою відвертість, переконливість і цікаві літературні алюзії, які спонукають читачів пригадувати як сучасні young-adult романи на кшталт «Елеанор і Парк» Рейнбоу Ровелл, так і класику на зразок «Гордості й упередження» Джейн Остін. Передбачувано, що центральною темою повісті є пошуки справжнього кохання. Яке воно? Красиве, як у героїв вишуканих фільмів? Чи, може, сіре й буденне, як у батьків та однокласниць? Відповідь на це запитання й намагається знайти шістнадцятирічна Мілка. От тільки її шлях до простої істини виявляється не таким легким, як здається, бо… не все те золото, що блищить.

 

Рейнбоу Ровелл «Елеанор і Парк»

Можливо, бестселер екс-копірайтерки Рейнбоу Ровелл, як і більшість популярних нині підліткових книжок, не стане з плином часу класикою, але сьогодні це, поза сумнівами, зразкова лавсторі – з актуальною проблематикою, захопливим сюжетом, Шекспірівськими алюзіями (куди ж без нього!), згадками про чудові музичні гурти (що особливо приємно), а також переконливими голосами героїв-підлітків, завдяки яким удається повністю розчинитися у хвилюючих переживаннях таких різних Елеанор і Парка, завдяки яким хочеться вірити в історію їхнього кохання й проживати її разом із ними.

Джей Ашер «Тринадцять причин чому»

«Тринадцять причин чому» – історія про справжнє кохання, якого так і не було, і про несправжнє, що буквально зруйнувало життя. Історія, яка переконує читачів у тому, що кохання неможливе без розуміння, підтримки й емпатії. Історія надзвичайно щемлива, бо в ній немає навіть надії на щасливий фінал. Так-так, головна героїня роману померла, а головний герой так і не наважився сказати їй три заповітних слова.

Емілі Локгарт «Ми були брехунами»

Якщо вам здається, що література не знає сумніших лавсторі за оповідь про Ромео та Джульєтту, тоді ви, швидше за все, не читали роману Емілі Локгарт «Ми були брехунами». Як і класична Шекспірівська трагедія, роман Локгарт розповідає про перше кохання, застарілі упередження й заборону, через яку страждатимуть усі, хоч і вигадали її лише для того, щоби «захистити» рідних від страждань. Але на відміну від історії про перше кохання між дітьми двох ворожих веронських родин, історія кохання найстаршої онуки мільйонерів Синклерів із Гатом Пателем є значно заплутанішою та сумнішою. Чому? А ви спробуйте лишень уявити собі життя Джульєтти, якби вона не знайшла «рятівного кинджала».

 

Сью Таунсенд «Таємний щоденник Адріана Моула» (14+)

Є щось символічне (чи то пак симптоматичне) у тому, що один із найкращих та найпопулярніших у світі літературних «хлопчачих» щоденників написала жінка. Її герой — тринадцятирічний інтелектуал, поет і трошечки хіпстер Адріан Моул, який мешкає в Англії 80-х і переймається геть усім, що відбувається у світі, у школі, вдома та у його власній голові. Сюжет книги – це його розповіді про життя, кохання, дружбу, ревнощі, сором та радість. Це патетичні роздуми з приводу і без, що одразу ж зачаровують своєю відвертістю, безпосередністю, легким трагізмом та, звісно ж, іронією. Адже своїм «незамиленим» оком справжнього циніка Адріан помічає такі речі, що залишаються прихованими від погляду дорослих. Водночас, захоплює книжка не лише серйозним, але й смішним — з такою ж невимушеною легкістю, з якою Адріан ставить діагноз усьому світу, йому вдається припускатись елементарних помилок у банальностях і робити надзвичайно кумедні висновки та безглузді вчинки. Єдина несправедливість, пов’язана з «Таємним щоденником Адріана Моула», полягає в тому, що для українського читача він закінчується лише на першій частині. Сподіваємося, що поки, бо ж у майбутньому на хіпстера кінця минулого століття очікує життя буремне та надзвичайно цікаве.

Стівен Чбоскі «Привіт, це Чарлі, або Переваги сором’язливих» (16+)

Вважається, що ведення особистого щоденника є одним із засобів доступної кожному психотерапії. Дешевої (уявляєте, скільки можна придбати паперу та ручок за кошти, що віддають за годину з психоаналітиком?), сердитої — від серйозних проблем вона навряд врятує — і безпечної, бо допомагає від душі виговоритися, не наражаючи себе на неприємну зворотну реакцію — стіну нерозуміння, критику тощо. Здається, що саме заради останнього вирішує занотовувати свої життєві перипетії п’ятнадцятирічний Чарлі — головний герой славнозвісного бестселера Стівена Чбоскі «Привіт, це Чарлі, або Переваги сором’язливих». От тільки вести свій щоденник він вирішує не у звичайному зошиті, а у листах до незнайомця — того, хто в ілюзіях Чарлі зможе зрозуміти, але не буде втручатися та лізти з повчаннями. З цих листів, ніби з яскравих пазлів, вибудовується об’ємна та складна картина життя хлопця, що намагається впоратися з самогубством свого друга, позбутися від депресії, знайти справжніх друзів, пізнати кохання, зрозуміти, яка таємнича трагедія ховається у його минулому, і водночас відчути себе безмежним і щасливим.

bottom of page