top of page

ПРОЕКТ З РОДИННОГО ВИХОВАННЯ

 «РОДИНА – МІЙ ОБЕРІГ»

 

Сім’я - перше джерело, з якого починається велика ріка почуттів і переконань.

В.О. Сухомлинський

 

Де згода в сімействі, де мир і тишина, щасливі там люди, блаженна сторона.

І.П. Котляревський

 

Актуальність проекту

В умовах утвердження української національної ідеї зростає роль виховання національної свідомості як вирішального чинника відчуття учнями особистої гідності на рівні нації і держави. Суб’єктами психолого-педагогічного дійства виступають і дитина, і батьки, і вчитель, і держава.

Саме в сім’ї формуються всі складові справжнього громадянства. Вона є першою спільнотою дитини, що виховує суспільні якості, вчить проявляти свою особистість відповідно до суспільних вимог, для спільного добра. Родина виховує члена суспільства, національно свідомого громадянина.

Родина є основою держави. Родина, рід, родовід, народ - поняття, що розкривають моральну й духовну сутність, природну послідовність основних етапів формування людини. Від роду до народу, нації - такий природний шлях розвитку кожної дитини, формування її національної свідомості й громадянської зрілості.

Вплив сім’ї на дитину домінуючий, унікальний, а багато в чому й незамінний. В сім’ї особистість формується в природних умовах, вихователі тут – найближчі найдорожчі для дитини люди. Саме в сім’ї беруть початок світогляд, моральні переконання, трудові навички, ціннісні орієнтації. Дитина вперше прилучається до рідної мови, історії та культури свого народу, його традицій, звичаїв, обрядів, усього укладу життя.

Родина - це оберіг, де кожний відчуває себе захищеним, де вчаться бути щасливими, де виховуються духовні цінності народної культури, родинні традиції, де відбувається пошук сенсу життя через ідеали добра, любові, честі, де розвиток особистості дитини – є найголовнішим.

Родинне виховання – перша природна і постійно діюча ланка виховання. Родинне виховання – це виховання дітей в сім’ї батьками, родичами, опікунами або особами, що замінюють батьків. Специфічною особливістю родинного виховання є те, що воно здійснюється в контексті життя самої сім’ї, на основі внутрішньородинних стосунків, трудових та опікунських обов’язків і родинно-побутової культури. Його визначальна роль обумовлена глибинним впливом на весь комплекс фізичного і духовного життя дитини.

Без докорінного поліпшення родинного виховання не можна домогтися значних змін у подальшому громадянському вихованні підростаючих поколінь. У сім’ї закладається духовна основа особистості, її мораль, самобутність національного світовідчуття і світорозуміння. Сімейне і гімназійне виховання має здійснюватися у нерозривній єдності.

 

 

Основні поняття

 

Сім’я – соціальна група, яка складається з чоловіка та жінки, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв’язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.

 

Сімейні відносини охоплюють усі основні види діяльності: від навчання до відпочинку. І кожен знає, що будь-який процес діяльності вимагає керівництва. Вдома такими керівниками є батько і мати. Часто влада в домі здійснюється на основі встановлених правил. Вони можуть бути розумні і тоді будуть сприйматися всіма членами родини як належне і які беззаперечно їм будуть підкорятися. Але порядок і дисципліна повинні бути для всіх однакові. Коли немає подвійних стандартів (тобі можна, а мені ні), то ці правила є гарантією успіху і злагоди в сім’ї. Батьки повинні дійти згоди у тому, що має бути законом правління у домі. Не та сім’я може бути міцною, в якої немає проблем і конфліктів, а та, яка долає усі перешкоди. Тільки у злагоді і любові може існувати порядність, щирість, працелюбність. Ці цінності були, є і залишаться назавжди характерними ознаками демократичних сімейних відносин. А якщо у сім'ї панує негативне ставлення одне до одного, то це породжує конфлікти, недовіру, а то й ненависть.

 

Сімейний уклад формує стрижневу основу сім’ї, яка суттєво впливає на духовний розвиток та виховання дітей. Своєрідність сімейного укладу визначається, з одного боку, його власною характеристикою-структурою, матеріальним забезпеченням, типом потреб і способом їхнього задоволення, рівнем культури. З іншого боку, кожна сім’я виявляється у визначених умовах зовнішнього середовища, що досить жорстко диктує їй правила поведінки, хоча завжди залишає за сім'єю право вибору рішення з декількох альтернативних варіантів.

 

 

Провідна ідея проекту

Формування тісних взаємин навчального закладу з родинами учнів. Сприяння активному розвитку системи сімейних цінностей як основи виховання особистості.

 

Мета та завдання

Мета проекту: забезпечити тісний зв’язок гімназії з родинами учнів, створити дієвий трикутник «дитина – батьки – гімназія», популяризувати сімейні цінності, укріпити родинні стосунки, сприяти розвитку сімейних традиції.

 

Завдання проекту:

1. Поєднання зусиль сім’ї, гімназії та громади для формування особистості свідомих громадян своєї держави.

2. Організація педагогічної взаємодії вчителів, батьків, громадськості та учнів як рівноправних учасників процесу виховання.

3. Вивчення сім’ї як фактора розвитку творчої особистості, її виховного потенціалу, психолого-педагогічних умов родинного виховання.

4. Формування педагогічної культури сім’ї. Розширення духовного світу людей, навчання проявляти повагу до рідних, до родинних національних традицій, звичаїв, обрядів.

5. Виховання любові і шанобливого ставлення до держави через любов до батьків, до родини. Навчання бути чемними, шанувати батька, матір, допомагати їм, любити і цінувати рідний край.

6. Розвиток творчої особистості кожного учня, створення умов для їхньої самореалізації та самовизначення, збереження життя та здоров’я.

7. Вивчення та широке впровадження кращого досвіду спільної роботи гімназії, сім’ї і громадськості у справі виховання дітей.

8. Створення інформаційного банку педагогічних технологій з проблеми сімейного виховання.

 

Цінності української родини

1. Дитина. Батько. Мати. Сім’я.

2. Рідна материнська мова. Державна мова.

3. Рідна хата.

4. Взаємини між членами родини.

5. Родинні (народні) чесноти.

6. Родинність.

7. Родинний досвід.

 

Нормативно-правова база

1. Закони України: «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про молодіжні та дитячі громадські організації», «Про захист суспільної моралі».

2. Розпорядження «Про затвердження плану заходів щодо підвищення рівня патріотичного виховання учнівської та студентської молоді шляхом проведення на постійній основі тематичних екскурсій з відвідуванням об’єктів культурної спадщини» від 08.12.2009 №1494-р.

3. Розпорядження «Деякі питання військово-патріотичного виховання учнів загальноосвітніх навчальних закладів» від 27.08.2010 року №1718-р;

4. Концепція національно-патріотичного виховання молоді, затверджена наказом Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони України, Міністерства культури і туризму України від 27 жовтня 2009 року № 3754/981/538/49 (зі змінами);

5. Наказ Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України від 21 жовтня 2013 року №1453/716/997 «Про Програму патріотичного виховання учнівської та студентської молоді в навчальних закладах України та План заходів Естафети Програми на 2013-2015 роки»;

6. Наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 № 1243 «Про Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України»

 

Термін реалізації проекту

Січень 2014- червень 2018

 

Етапи проекту

 

Етап. Пошуково-аналітичний

Вид діяльності:

1. Розроблення Проекту, підготовка інформаційних, інструктивно-методичних матеріалів.

2. Проведення організаційних гімназійних методико-педагогічних заходів щодо реалізації Проекту.

3. Визначення ресурсів (матеріально-технічних, фінансових та кадрових) для забезпечення реалізації Проекту.

Термін: січень 2015 – серпень 2015

Етап. Практичний

Вид діяльності:

1. Розроблення інструктивно-методичного забезпечення Проекту.

2. Розроблення ресурсного забезпечення Проекту (супутніх проектів, програм тощо).

3. Висвітлення освітньо-виховної та розвивальної роботи з учнями, батьками та педагогами гімназії в засобах масової інформації, на сайті гімназії.

4. Проведення освітньо-виховної та організаційно-масової роботи, організація соціально-педагогічної роботи з учнями.

5. Психолого-педагогічний супровід проекту.

Термін: вересень 2015 – січень 2018

Етап. Презентаційний (підсумковий)

Вид діяльності:

1. Проведення підсумкових заходів за участю адміністрації гімназії, педагогів, учнів, батьківської громадськості, громадських організацій.

2. Підведення підсумків роботи з реалізації Проекту.

3. Узагальнення та оформлення матеріалів із реалізації Проекту, презентація результатів проектної діяльності, висвітлення гімназійного досвіду з родинного виховання у фахових виданнях, засобах масової інформації.

Термін: червень 2018 – грудень 2018

 

План заходів

 

Розділ І. Початкова школа

 

1. Початок шкільного навчання – новий етап у житті дитини та її батьків

Форми і методи роботи:

- Батьківські збори «Наша родина і моя дитина».

- Постійні консультації «Запитуйте - відповімо».

- Зустріч з родинами (відвідування сімей).

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: вересень – грудень щорічно

2. Роль родини у вихованні дитини

Форми і методи роботи:

- Дізнаємось більше про свою дитину (індивідуальні консультації, зустрічі з лікарями, психологами, юристами).

- Родинні зустрічі (зустрічі з батьками та обговорення проблем виховання).

- Акції «Милосердя» (спільна трудова діяльність педагогів, батьків і дітей).

- Спільні походи та екскурсії для вивчення рідного краю.

- Усний журнал (вирішення педагогічних ситуацій).

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Темін: жовтень щорічно

3. Виховна місія батька й матері

Форми і методи роботи:

- Сімейний літопис (з досвіду родинного виховання).

- Лекції.

- Семінари – практикуми.

- Конкурси «А ну-мо, мами», «А ну–мо, тата».

- Святкування Дня Матері.

- Дерево родоводу «Зустріч поколінь».

- Виставка «Планета майстерності  нашої сім’ї».

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: листопад щорічно

4. Віковий, статевий та індивідуальний підходи у вихованні молодших школярів

Форми і методи роботи:

- Лекції.

- Батьківський клуб «Світ твоїх захоплень».

- Консультативний пункт «Виникло питання».

- Бесіди (групові, колективні, індивідуальні).

- У сімейному колі (індивідуальні консультації, зустрічі з лікарями, психологами).

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: грудень щорічно

5. Особливості молодшого шкільного віку

Форми і методи роботи:

- Лекції.

- Батьківський клуб «Світ твоїх захоплень».

- Постійні консультації «Запитуйте - відповімо». Бесіди (групові, колективні, індивідуальні).

- У сімейному колі (індивідуальні консультації, зустрічі з лікарями, психологом, педагогом соціальним).

- Просвітницький тренінг «Вікові особливості учнів початкової школи».

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: січень щорічно

6. Гра в житті учнів початкових класів

Форми і методи роботи:

- Гра-бесіда «Мої захоплення».

- Гра-драматизація «Як поводити себе…».

- Веселі старти та естафети.

- Ситуативно-рольові ігри «Ми в театрі», «Ми в бібліотеці».

- Колективне ігрове спілкування  «Найрозумніший», «Зоряна година».

- Уявна подорож «Містами України».

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: лютий щорічно

7. Бабусі й дідусі як вихователі своїх онуків

Форми і методи роботи:

- Сімейний літопис (з досвіду родинного виховання).

- Дерево родоводу «Я і моя родина».

- Родинне свято «Бабусі й мами – прекрасні пані».

- Свято «Козацькому роду нема переводу».

Відповідальні: заступники директора з навчально-ви-ховної роботи, класні керів-ники, психо-лог, педагог соціальний, педагог-орга-нізатор.

Термін: жовтень, березень щорічно

8. Українська родинно – побутова культура

Форми і методи роботи:

- Свято «Народна світлиця» (звернення до народних традицій).

- Свято «Прийшла масляна», «Подарунки Миколаю».

- Виставка-ярмарок «Крашанка – символ життя».

- Лекція «Культура спілкування в родині».

- Семінар-практикум «Книга в родині».

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: грудень, лютий, березень, квітень щорічно

9. Шкідливі звички – вороги сім’ї

Форми і методи роботи:

- Батьківський клуб «Світ твоїх захоплень».

- Батьківські збори «Шкідливі звички – вороги сім’ї».

- Зустріч з родинами (відвіду-вання сім’ї).

Відповідальні: заступники директора з навчально-ви-ховної роботи, класні керів-ники, психо-лог, педагог соціальний, педагог-орга-нізатор.

Термін: травень щорічно

 

Розділ ІІ. Основна школа

 

1. Український народний ідеал сім’ї

Форми і методи роботи:

- Виставка «Хороша родина- це щастя для дитини». (оформлення матеріалів про свою родину).

- Конкурс на краще родове дерево «Я пишаюсь своїм родом».

- Конкурс альбомів «Родина – мій оберіг».

- Видання спеціалізованого номеру гімназійної газети «7Я».

- Написання творів «Тато і  мама – два сонця гарячих».

- Родинний вернісаж «Таланти наших батьків».

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: вересень-жовтень щорічно

2. Методи родинного виховання гімназистів

Форми і методи роботи:

- Конференція «Добре вихована дитина – це щастя для родини» (з досвіду сімейного виховання).

- Постійні консультації «Запитуйте - відповімо». Виставки «Світ захоплень сім’ї», «Сімейні колекції».

- Зустрічі за круглим столом   «У родинному колі».

- Tематичні заходи: «Родина. Рід. Які слова святі, вони потрібні кожному в житті».

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: листопад щорічно

3. Піклування батьків про здоров’я дітей

Форми і методи роботи:

- Уроки здоров’я «Оздоровлен-ня людини природними факторами: водою, повітрям, сонцем».

- Семінар-тренінг  «Оздоро-влення людини засобами активізації позитивних емоцій».

- Конкурс  «Тато, мама, я - спортивна сім’я».

- Батьківські збори «Здорова родина - успішна дитина».

- Конференція для батьків «У сім’ї росте дитина».

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: грудень-січень щорічно

4. Трудове виховання дітей у сім’ї

Форми і методи роботи:

- Виставки виробів «Світ захоплень сім’ї», «Сімейні колекції».

- Художній конкурс «Сім’я очима дітей».

- Фотовиставки «Родинні захоплення».

- Вечір-зустріч «Берегині нашого роду».

- Виставка «Кулінарія родини: млинці на Масляну».

- Конкурс юних господарок «Я навчаюся у мами смачно готувати» (за рецептами мам та бабусь).

- Презентація сімейних художніх «витворів»: вишивок, аплікацій, в’язаних виробів тощо.

- Бесіди за круглим столом   «Готуємо собі гідну зміну» (з досвіду сімейного виховання).

- Презентація професій батьків.

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний,організатор.

Термін: лютий щорічно

5. Як допомогти дітям добре вчитися

Форми і методи роботи:

- Батьківський клуб «Світ твоїх захоплень».

- Інтелектуальні конкурси «А ну-мо, мами», «А ну-мо, тата».

- Iнформаційнa годинa «Родина і Батьківщина».

- Інтелектуальні ігри та розваги «Що? Де? Коли?», «Щасливий випадок».

- Написання творів: «Я руки мамині до серця пригортаю».

- День сімейного відпочинку «Клуб веселих і кмітливих запрошує».

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: березень щорічно

6. Морально-етичне виховання дітей у сім’ї

Форми і методи роботи:

- Свято «День родини» (представлення інтересів кожної родини, здібностей дітей, батьків).

- Виставка дитячих малюнків «Славна бабця, славний дід, славний весь наш древній рід».

- Фестиваль родинних свят: «Бабусю ріднесенька, ти все на світі знаєш», «Ми матір називаємо святою».

- Операція «Сюрприз для мами» (художні вироби, вітання).

- Диспут «Душі людської доброта».

- Уроки етики «Взаємини батьків і дітей».

- Свято родини (гала-концерт) «Роде наш красний, роде наш прекрасний»

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

 Термін: квітень-травень щорічно

 

Розділ ІІІ. Старша школа

 

1. Єдність, наступність і спадкоємність поколінь

Форми і методи роботи:

- Бесіда «Національні та етнокультурні традиції».

- Година спілкування «Українська сім’я – основа міцності держави».

- Конкурс «Дерево родоводу» (зустріч поколінь).

- Консультаційний пункт «Три покоління під одним дахом»

- Конференція «Традиції мого краю – традиції моєї родини».

- Свято «Сонячно душі від вишиванки».

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: вересень щорічно

2. Виховні ідеали української родинної педагогіки

Форми і методи роботи:

- Педагогічні читання «Українська родинна педагогіка про сім’ю».

- Турнір лицарів «Батьки і сини».

- Аукціон ідей сімейного виховання.

- Година спілкування «Сучасний батько – який він?».

- Свято «Уклін тобі низький, матусю»

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін:  жовтень щорічно

3. Основні принципи батьківської педагогіки

Форми і методи роботи:

- Батьківські збори «Дружна сім’я – першоджерело людського духу».

- Консультація «Шляхи подолання труднощів у вихованні».

- Родинне свято «Тато, мама, я – ерудована сім’я»

- Фотовиставка «Світ захоплень нашої сім’ї».

- Батьківський вечір «Можна і не можна в нашій родині»

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: листопад щорічно

4. Берегти честь змолоду

Форми і методи роботи:

- Вечір творчих родин. Обмін досвідом.

- Сімейні читання «Що в імені твоїм?».

- Написання творів-есе «Кодекс родинної честі».

- Свято «Знатні родини України».

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: грудень щорічно

5. Зміст і провідні орієнтири сучасного родинного виховання

Форми і методи роботи:

- Фотовернісаж «Моя сім’я – моя твердиня».

- Дискусія «Духовні скарби в житті сучасної молоді».

- Батьківський клуб «Презентую свою професію».

- Диспут «Любов’ю цінувати вмійте»

- Виставка творчих робіт «Сімейне хобі».

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: січень-лютий щорічно

6. Мудрість народної педагогіки

Форми і методи роботи:

- Тематичний вечір запитань і відповідей.

- Розробка міні-проекту «Звичаєвий календар і його місце в моїй родині».

- Усний журнал «Україна – нація, Україна – держава»

- Створення сімейної візитки «Подорожуємо рідним краєм».

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: березень щорічно

7. Великий педагог – рідна українська мова

Форми і методи роботи:

- Диспут «Бо це не просто мова, звуки…».

- Свято української народної пісні та віршів про Україну.

- Випуск тематичної газети «Про мову».

- Виховний захід «Культура спілкування».

- Турнір ораторського мистецтва «Мова – то найкраща перлина нашої культури».

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: квітень щорічно

8. Підготовка юнаків та дівчат до сімейного життя

Форми і методи роботи:

- Круглий стіл «Батьківські роздуми».

- Фестиваль «Дівоча коса – честь і краса».

- Виступ агітбригади «За здоровий спосіб життя».

- Консультації спеціалістів «Розрада».

Відповідальні: заступники директора з навчально-виховної роботи, класні керівники, психолог, педагог соціальний, педагог-організатор.

Термін: травень щорічно

 

Фінансове забезпечення проекту

 

Фінансове забезпечення реалізації Проекту здійснюється на основі сучасної державної політики в галузі освіти та основних напрямів діяльності навчального закладу. Джерелами фінансування є видатки, виділені місцевими бюджетами, а також залучені кошти, що не суперечить чинному законодавству України.

 

Очікувані результати

 

Сформовані тісні взаємини навчального закладу з родинами учнів. Розвинута система сімейних цінностей в родинах гімназистів, що є основою виховання особистості, справжнього громадянина і патріота України.

 

 

bottom of page