top of page

Засідання батьківського клубу «Світ твоїх захоплень»

Тема. Розподіл вільного часу у житті дитини: родинні цінності

 

Мета: розглянути питання регулювання й організації вільного часу учнів 5-7 класів гімназії, розкрити виключне значення місця і ролі вільного часу дитини у розвитку особистості, визначення навичок та вмінь учнів самостійно організовувати у часі власні дії

 

Запрошені: батьки учнів 5-7 класів, класні керівники 5-7 класів

 

Роздатковий матеріал: пам’ятки «Розпорядок дня гімназиста», «Діти в інтернеті: як навчити безпеці у віртуальному світі».

 

Дата: 16.10.2014

 

Епіграфи:

1. Люди, розбещені в дитинстві, зберігають особливий відбиток до кінця життя. (Іван  ТУРГЕНЕВ)

2. Виховати не значить тільки вигодувати і винянчити, але і дати напрямок серцю і розумові. (Віссаріон БЄЛІНСЬКИЙ)

3. Кращий спосіб зробити дітей хорошими – це зробити їх щасливими. (Оскар УАЙЛЬД)

 

Хід засідання

1. Привітання

Ведучий вітає присутніх. Говорить про роботу батьківського клубу «Світ твоїх захоплень».

- Сьогодні на засіданні присутні батьки учнів 5, 6 та 7 класів гімназії.

 

2. Вправа «Знайомство»

Учасники знайомляться один з одним таким чином.

Ведучий:

- Назвіть своє ім’я, по першій літері імені назвіть свою рису характеру, а також чим займаєтеся у вільний час (хобі).

 

3. Оголошення теми та мети засідання

- Кожен з нас має своє заняття у вільний час, має хобі, може відповідально визначити, чим займатися у вільний час. А як же наші діти? Чи вміють вони розподіляти свій вільний час? Чи знають батьки чим займається, як проводить свій вільний час їх дитина? Сьогодні ми з вами зібралися, щоб поспілкуватися на тему «Розподіл вільного часу у житті дитини: родинні цінності».  Конкурентне середовище вимагає від людини дотримання чіткої організації часу свого життя, оскільки лише за таких умов особистість спроможна досягати певних результатів у навчальному просторі. Ми в гімназії виховуємо конкурентоздатну освічену здорову особистість. Саме конкурентоздатність особистості безпосередньо пов’язана з вміннями організовувати час життя – навчального та особистого. Високий рівень розвитку самоорганізаційних вмінь дозволяє людині більш ефективно використовувати власні можливості та визначити місце у конкурентному середовищі.  Навички та вміння самостійно організовувати у часі власні дії поступово формуються у людини протягом дитинства, юнацтва, та вже на початку етапу дорослості у загальному вигляді набувають певних усталених ознак.

 

4. Мозковий штурм «Вільний час учня гімназії»

Учасники об’єднуються у групи.

Завдання: як, на Вашу думку, розподілений вільний час Вашої дитини? Чим може займатися дитина у вільний час?

Учасники записують усі можливі види діяльності дитини у вільний час.

- Визначте, із запропонованих видів діяльності ті, якими б ви хотіли, щоб займалася саме ваша дитина. Виберіть не більше 5.

 

5. Інформування

У сучасній соціально-психологічній літературі виділяються три рівні регулювання вільного часу:

1) адміністративний, або авторитарний, тобто такий, який ґрунтується на примусі, зовнішньому авторитеті, нав'язаний людині ззовні, навіть якщо бажання або інтереси людини суперечать тому, що від нього вимагають;

2) стимулюючий, при якому ззовні нав'язана людині діяльність (поведінка) поєднується з частковим використанням її інтересів, але коли діяльність (поведінка), яка вимагається, ще не стала для людини її внутрішнім переконанням, потребою. Це свого роду "соціальний контроль", який використовує всі важелі впливу на регулювання діяльності людини у вільний час;

3) мотиваційний, сутність якого полягає в тому, щоб регулювати використання вільного часу через внутрішні інтереси і переконання особи. Усі ці рівні взаємопов'язані, вони рідко виступають у чистому вигляді. Співвідношення між ними залежить від конкретних умов, "ситуації регулювання".

Природно, найбільш прийнятний є третій рівень регулювання.

Зверніть увагу! Ми – педагогічний колектив гімназії - визначаємо зростання ролі вільного часу як ресурсу, умови розвитку особи.

Слід зазначити, що вільний час є одним з найважливіших засобів формування особистості, його використання є своєрідним індикатором культури, кола духовних потреб та інтересів молоді.

 

6. Вирішення ситуацій

Учасники об’єднуються у групи. Кожна група отримує ситуацію, яку потрібно вирішити. Після обговорення - кожна група читаю ситуацію та пропоную своє вирішення. Обговорення усіма учасниками.

Ситуація 1.

Мати и батько багато працюють. Достаток сім’ї вище середнього. Батьки не мають часу приділяти багато уваги своєму 12-річному сину Василю. Василь вчиться добре, але замкнений, друзів не має. У вільний час в основному грає в комп’ютерні ігри. Які помилки допускають батьки у вихованні сина? Які будуть Ваші поради цій сім’ї?

Ситуація 2.

Батьки дуже відповідально та суворо слідкують за навчанням власної доньки Оксани. Оксана не має визначних здібностей. Але батьки вимагають від доньки виняткової успішності з навчальних предметів. Крім того дівчина відвідує репетиторів з трьох предметів. Дівчинці вже 13 років. Їй цікаво спілкуватися з однолітками. Але часу на це не має. Одного разу батькам подзвонив репетитор і сказав, що Оксана вже не відвідує третє заняття. Які помилки допускають батьки у вихованні доньки? Які будуть Ваші поради цій сім’ї?

Ситуація 3.

Батьки Сашка багато працюють: рано ідуть на роботу і пізно – після 7 вечора – повертаються додому. Сашко ходить у 7 клас. Після занять іде до друзів. В цій компанії деякі хлопці вже палять. Сашко також вирішив спробувати. Тим паче, що батько теж палить. Які помилки допускають батьки у вихованні сина? Які будуть Ваші поради цій сім’ї?

Ситуація 4.

Батькам важко знайти спільну мову зі своєю донечкою-підлітком. Катя замкнена дівчина. Після занять у школі – приходить до дому і сідаю за комп’ютер. Вільний час проводить в Інтернеті. Спілкується у соціальних мережах з різними людьми. Інколи забуває виконати домашнє завдання. Тому навчається не на повну силу. Які помилки допускають батьки у вихованні доньки? Які будуть Ваші поради цій сім’ї?

 

7. Підведення підсумків. Рефлексія засідання

Ведучий підводить підсумки засідання.

Роздає матеріали: пам’ятки «Розпорядок дня гімназиста», «Діти в інтернеті: як навчити безпеці у віртуальному світі».

 

Додаток 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

Діти в інтернеті: як навчити безпеці у віртуальному світі

ПСИХОЛОГІЧНІ І ФІЗИЧНІ СИМПТОМИ ІНТЕРНЕТ-ЗАЛЕЖНОСТІ

 

ПСИХОЛОГІЧНІ СИМПТОМИ:

  • гарне самопочуття або ейфорія під час роботи за комп’ютером;

  • неможливість зупинитися;

  • постійне збільшення кількості часу перебування в інтернеті;

  • зневага до родини та друзів;

  • відчуття спустошеності, тривоги, роздратованості в періоди перебування

  • поза інтернетом;

  • брехня про свою діяльність своїм близьким;

  • проблеми з навчанням.

ФІЗИЧНІ СИМПТОМИ:

  • біль у зап’ястях через тривалу перенапругу м’язів;

  • сухість в очах;

  • головний біль;

  • біль у спині;

  • нерегулярне харчування;

  • нехтування особистою гігієною;

  • порушення сну.

НЕБЕЗПЕЧНІ СИГНАЛИ – ПРОВІСНИКИ ІНТЕРНЕТ ЗАЛЕЖНОСТІ:

  • нав’язливе прагнення постійно перевіряти електронну пошту;

  • очікування чергового сеансу онлайн;

  • збільшення часу, проведеного онлайн;

  • зростання витрат на інтернет-послуги.

ОЗНАКАМИ ІНТЕРНЕТ-ЗАЛЕЖНОСТІ Є:

  • повне поглинання інтернетом;

  • потреба у збільшенні часу онлайн-сеансів;

  • наявність неодноразових, малоефективних спроб скорочення часу перебування

  • в інтернеті;

  • поява симптомів абстиненції при скороченні користування інтернетом (повторний потяг, виникнення і посилення напруги);

  • виникнення проблем у навколишньому соціальному середовищі (непорозуміння з однолітками, членами родини, друзями);

  • намагання приховати реальний час перебування в інтернеті;

  • залежність настрою від використання інтернету (виражається емоційним і руховим збудженням, тривогою, нав’язливими розмірковуваннями про те, що зараз відбувається в інтернеті, фантазіями і мріями про інтернет, вільними чи несвідомими рухами пальців, що нагадує друкування на клавіатурі).

     

Існують часові норми перебування за комп’ютером для дітей різного віку. Згідно з нормами, визначеними Міністерством охорони здоров’я України, неперервне перебування за комп’ютером упродовж доби не повинно перевищувати:

1-2 клас – 10 хв., 3-5 клас – 15 хв., 6-7 клас – 20 хв., 8-10 клас – 30 хв.

Для дітей 1 класу загальний час використання комп’ютера з рідкокристалічним монітором має обмежуватися 30-45 хвилинами на тиждень, 2-3 класів – 2 години на тиждень, але не більше 1 години на добу, 4-6 класів – 2 години на тиждень, але не більше 1 години на добу, 7-9 класів – 2,5 години на тиждень, але не більше 1 години на добу і учнів 10-11 класів – 7 годин на тиждень, але не більше 1 години на добу.

 

ТРИВОЖНА СТАТИСТИКА

  • понад 28% опитаних дітей готові надіслати свої фотокартки незнайомцям у Мережі.

  • 17% без вагань повідомляють інформацію про себе і свою родину – адресу, професію, графік роботи батьків, наявність цінних речей у домі… Навіщо незнайомцям така інформація, діти, як правило, не замислюються.

  • 22% дітей періодично потрапляють на сайти для дорослих.

  • 28% дітей, побачивши в інтернеті рекламу алкоголю або тютюну, хоча б один раз спробували їх купити, а 11%− спробували купувати наркотики.

  • близько 14%опитаних час від часу відправляють платні SMS за бонуси в онлайн-іграх і лише деякі звертають увагу на вартість послуги.

 

ЯК ПРАВИЛЬНО ОРГАНІЗУВАТИ ІНТЕРНЕТ-ЖИТТЯ ДИТИНИ. СТВОРІТЬ ТЕРИТОРІЮ БЕЗПЕЧНОГО ІНТЕРНЕТУ

По-перше, важливо домовитися з дитиною, встановити правила сімейного користування мережею, з’ясувати їхню значущість для безпеки. Поясніть дітям, що якщо в інтернеті їх щось турбує, то їм слід не приховувати це, а поділитися з вами.

По-друге, необхідно визначитися з найбільш прийнятним способом технічного захисту: від регулярно оновлюваного антивірусу до встановлення спеціального програмного забезпечення батьківського контролю на ПК та мобільний телефон. Просувайтесь поступово, щоб створити максимальний захист.

 

Джерело:

ДІТИ В ІНТЕРНЕТІ: ЯК НАВЧИТИ БЕЗПЕЦІ У ВІРТУАЛЬНОМУ СВІТІ. Рекомендовано Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України

 

Додаток 3

Шановний (-а)________________________________________________________

Запрошуємо Вас на засідання батьківського клубу «Світ твоїх захоплень» з теми «Розподіл вільного часу у житті дитини: родинні цінності». Засідання відбудеться 16 жовтня 2014 року о 17.00 годині в актовій залі головного корпусу гімназії (2 поверх). Сподіваємося на Вашу активну участь!

Адміністрація гімназії № 1 «Надія»

 

 

Режим дня школяра, гімназиста
bottom of page