10 ефективних способів запам'ятати все
«У мене погана пам'ять», - думає той, хто не знає ефективних способів
запам'ятовування інформації. Набридли нескінченні стікери і закладки?
Не варто думати, що у вас не має здібностей до запам'ятовування. Секрет
у тому, щоб підібрати методику, яка підходить саме вам.
Погодьтеся, в спробах вивчити двадцять англійських слів або виступ
для захисту теми ми зазвичай вдаємося до класичних методів: покласти
книгу під подушку, перечитувати один і той же абзац до кривавих сліз,
заклеїти увесь житловий простір безглуздими папірцями. Часто всі вони
виявляються марними. Але наука запам'ятовування ними далеко не
вичерпується. Так-так, саме наука! «Не варто опускати руки і думати,
що саме у вас пам'ять погана, - стверджує Марк Шід, коуч, автор
блогу Productivity Lessons. - Спочатку ввідні дані у всіх більш-менш
однакові. Секрет в тому, щоб навчитися запам'ятовувати,
підібравши методику, яка підійде саме вам».
Як поліпшити пам'ять?
1. Пишіть листи. Дослідження, проведене в 2008 році в Університеті Кіото, показало: якщо перед тим як приступити до зубріння протягом 15-20 хвилин згадувати і записувати свої сумні думки і найдрібніші неприємності, що відбулися за останній час, ефективність навчання різко зросте. Справа в тому, що все негативне ми апріорі запам'ятовуємо дуже добре. І всю інформацію, яка надійде відразу після епістолярних виливів, мозок по інерції сприйме як «погану», а значить, надійно зафіксує. Не самий веселий метод, але реально працює.
2. Бережіть природу. Виявляється, традиція вітчизняних студентів готуватися до іспитів на дачі дуже мудра. Три роки тому психологи з Мічиганського університету з'ясували: споглядання природи підвищує когнітивну функцію на цілих 20%. До речі, необов'язково виїжджати на цю саму природу, можна просто розглядати фотографії протягом 5-10 хвилин.
3. Кричіть голосніше. Слова запам'ятовуються на 10% краще, якщо їх вигукувати. Звучить безглуздо, але завдяки цьому методу можна вивчити мало не половину російсько-іспанського словника. Необов'язково, звичайно, кричати на весь дім «кішка!», «гуляти!». Досить по кілька разів голосно і виразно вимовити кожне слово.
4. Будьте експрессивнішими. Ще одна порада для тих, хто вивчає іноземні мови: зображайте жестами всі слова і фрази, які ви вчите. Буквально: якщо вчіть відмінювання дієслова «стрибати» - пострибайте. А якщо потрібно вивчити діалог чи складну фразу, розіграйте сценку. Ось побачите, все запам'ятається разюче швидко.
5. Слухайте себе. Вивчивши якусь інформацію, наговоріть її на диктофон. А коли будете засипати, тихенько включите цей запис - потрібно саме спати під неї. Це приголомшливо дієвий спосіб для того, щоб закріплювати вже знайомі, проте речі, що погано запам'ятовуються.
6. Не сидіть на місці. Вчіть вірші, тексти і доповіді, навертаючи кола по кімнаті. Справа в тому, що ходьба активізує роботу мозку, і ваша здатність до запам'ятовування значно збільшується.
7. Змініть обстановку. Якщо за один вечір потрібно підготуватися до двох виступів (або нарад), робіть це в різних кімнатах. Інформація, яку ми запам'ятовуємо при різних обставинах, не перемішується в голові.
8. Викидайте слова. Суперспосіб для того, щоб вивчити великий обсяг злитого тексту, наприклад, слова пісні або доповідь. Перепишіть цей текст, залишивши від кожного слова тільки першу букву, і вчіть його, намагаючись згадувати ці слова. Природно, спочатку доведеться заглядати в оригінал, але в підсумку вам буде достатньо глянути на усічений варіант і текст моментально спливе в пам'яті. Таку шпаргалку дуже зручно брати з собою.
9. Спіть більше. Чим довше ви будете спати після того як щось вивчили, тим краще будете пам'ятати цю інформацію на ранок. А безсонні ночі, навпаки, значно погіршують пам'ять. Я хочу, щоб всі учні це прочитали і прийняли до відома. Краще поспати пару годин перед важливим випробуванням, ніж намагатися вивчити ще «пару текстів».
10. Займіться спортом! На цю тему проводилося дуже багато досліджень, і всі підтвердили: аеробні вправи поліпшують мозковий кровообіг і пам'ять. Займіться Fit-bo або потанцюйте перед тим, як сісти за книги: зможете вивчити напам'ять хоч «Євгенія Онєгіна». Ну, або хоча б першу строфу.
