top of page

Згуртовуємо учнівський колектив

 

Від того, наскільки дружний класний колектив, залежить

психологічний стан кожного учня. Від ступеня згуртованості

дітей у класі залежить і ступінь засвоєння навчального

матеріалу, ефективність роботи вчителя з класом і

формування особистості учнів. У справі створення

дружного колективу провідна роль, звичайно, належить

класному керівникові. Ось декілька дієвих рекомендацій:

 

1. Створити в класі єдину систему традицій і цінностей
Для цього можна запропонувати учням відповісти на

запитання анкети:

- Яким, на твою думку має бути дружній клас?

- Як зробити так, щоб клс став дружнім?

- Які традиції є у нашому класі?

- Назви твої «можна» і «не можна» у класі.

- Які заходи в клсі, на твою думку, повинні стати

традиційними?

 

  • Запровадити традицію зворотнього зв'язку (в кінці кожного семестру і в кінці року учні пишуть записки, де можуть поставити питання, написати щось наболіле, про що не можуть сказати вголос; на основі цього педагог планує виховну роботу).

  • Створити «скриньку побажань».

  • Проводити якомога більше традиційних позакласних заходів.

  • Традиція бути всім класом завжди поряд з тим, у кого в житті настали важкі дні.

  • Традиція походів та екскурсій на природу, по пам'ятним місцям своєї Батьківщини, своєї країни.


2. Особливу роботу слід вести з «відторгнутими» учнями:

- спробувати залучити їх до спільної діяльності групи;

- знайти для них доручення, де вони розкривали б свої найкращі здібності;

- частіше хвалити і заохочувати їх у присутності класного колективу, але робити це за конкретно виконану ними дію чи доручення.

 

3. Робота в групах
На уроках можна організовувати роботу у підгрупах, причому в кожній повинні бути як «сильні» так і «слабкі» учні. Група повинна дотримуватися принципу взаємодопомоги і підтримки, повинна бути мотивація на досягнення успіху, а між групами необхідний момент суперництва.

 

4. Розподіл між учнями доручень
Для цього учні на дошці пишуть слова, які є знаковими для визначення майбутніх доручень. Потім учні визначають, яке постійне доручення в групі вони хотіли б виконувати. Наприклад, чергові по класу, по гімназії, відповідальний за навчання тощо. Від класного керівника вимагається лише вміле керівництво діяльністю учнів, надання їм свободи і самостійності. Педагог має допомагати і підтримувати ініціативу учнів. Найголовніше – класний керівник повинен бачити маленький і великий успіх кожного учня у дорученій йому справі і вміло заохочувати його.


Згуртування

Згуртованість колективу - це поняття, що розкриває особливості міжособистісних відносин в колективі, єдність ціннісних орієнтацій, єдність цілей і мотивів діяльності в межах спільної діяльності. Дружні контакти під час навчання та після нього, співпрацю і взаємодопомогу формують хороший соціально-психологічний клімат. Фактор, що впливає на соціально-психологічний клімат колективу, обумовлений індивідуальними та психологічними особливостями кожного учня. Крізь призму особистісних особливостей дитини переломлюються всі впливи на неї як навчального, так і виховного характеру. Тому для формування соціально-психологічного клімату учнівського колективу мають значення не стільки психологічні якості учнів, скільки ефект їх поєднання.


Які завдання виконують психологічні ігри на об'єднання групи?

Вони сприяють створенню сприятливої психологічної атмосфери. Завдяки їх проведенню, учні вчаться довіряти і підтримувати один одного, вирішувати поставлені завдання всією групою, а не індивідуально. Учні навчаються навичкам співпраці та взаємодії. Важливість ігор на згуртування складно переоцінити. Нижче ми наводимо ігри на об'єднання, які стануть в нагоді.


Загальна мета: досягти хороших міжособистісних відносин (специфіки формальних і неформальних організаційних зв'язків в колективі і співвідношення між ними), демократичного рівня в колективі, оптимального рівня психологічної сумісності колективу.

 

1. Вправа «Квадрат» (5-10 хв.)
Мета: відчути кожного учасника групи.
Хід вправи.
Побудуйте весь колектив у коло, і нехай учасники закриють очі. Тепер, не розплющуючи очей потрібно перебудуватися в квадрат. Зазвичай відразу починається балаган, всі кричать, пропонуючи свою стратегію. Через який час виявляється організатор процесу, який фактично будує людей. Після того, як квадрат буде побудований, не дозволяйте відкривати очі. Запитайте, чи всі впевнені, що вони стоять у квадраті? Зазвичай є кілька людей, які не впевнені. Квадрат дійсно повинен бути рівним. І тільки після того, як абсолютно всі погодяться, що стоять саме в квадраті, запропонуйте учасникам відкрити очі, порадіти за хороший результат і проаналізувати процес. Так само можна будувати й інші фігури.
Під час вправ учасники переживають сильні емоції і роблять масу висновків, тому після кожного етапу можна влаштовувати невелике обговорення, де можна говорити побажання своїм одногрупникам для поліпшення роботи. Найголовніше питання: яким чином завдання можна було зробити краще та швидше?
Дуже добре, якщо кожен буде відзначений керівництвом, а ще краще, якщо команди отримають хороші пам'ятні призи.

 

2. Вправа «Колаж» (40-45 хв.)
Мета: згуртувати учнівський колектив і ближче дізнатися кожного учасника групи.
Матеріали: ватман, клей, кольорові картинки різної тематики, кольорові олівці, фарби з китицями.
Хід вправи.
Група сідає за стіл. Ведучий пропонує ватман, клей, кольорові картинки різної тематики, кольорові олівці, фарби з китицями. Із запропонованих картинок кожен учасник групи вибирає картинки відповідні того, як він бачить і відчуває себе в даній групі. Вибравши картинки, кожен приклеює їх на ватмані так, як відчуває що йому найбільш комфортно. Після виконаної роботи кожен учасник (за бажанням) доповнює свої зображення тлом з допомогою фарб і олівців.
Питання для обговорення:
1) Чому ви вибрали ту чи іншу картинку?
2) Чи відповідає розташування ваших зображень так, як вам хотілося б?
3) Чи були складнощі при виконанні вправи?


3. Вправа «Театр: п'єса, яка влаштує всіх» (25-30 хв.)
Хід вправи.
Розділіть учнів на 4 групи мінімум по 4 дитини. Одна група - сценаристи, друга - режисери, третя актори і четверта - критики.

Завдання для всієї команди: написати і поставити п’єсу, яка влаштує всіх. Причому п’єса має влаштовувати і за жанром, і за назвою, і за змістом і по всьому іншому. Сценаристи пишуть перший акт, потім його критикують критики, вносять свої поправки, далі текст віддається режисерам, і вони починають постановку разом з акторами. У цей час вже пишеться другий акт, а потім третій. І ось коли все готово, всі сідають в «залі», актори починають грати. Бурхливі овації, море емоцій. 
Обговорення: чи влаштувала вас п'єса? Що можна було б зробити краще? У цей момент учасники можуть поділитися позитивними і негативними враженнями від спільної роботи і про окремих осіб. І, якщо п'єса влаштувала всіх або майже всіх, значить, гра сприяла створенню єдиної дружної команди - ефект в наявності! 


Психологічна підтримка групи

К. Роджерс, представник гуманістичної психології, вважає, що класний керівник зможе створити в класі атмосферу психологічної підтримки, якщо буде керуватися такими принципами:

 

1. З самого початку і на протязі всього навчального року класний керівник повинен демонструвати учням свою повну до них довіру.
2. Він має допомагати учням у формуванні й уточненні цілей і задач, що стоять як перед класним колективом, так і перед кожним учнем окремо.
3. Класний керівник має завжди виходити з того, що в учнів є внутрішня мотивація до навчання.
4. Він повинен бути для учнів джерелом різноманітного досвіду, до якого завжди можна звернутися по допомогу, коли виникають труднощі у рішенні тієї чи іншої задачі.
5. Важливо, щоб у такій ролі класний керівник виступав для кожного учня.
6. Класний керівник має розвивати в собі здібності відчувати емоційний настрій дитини і приймати його.
7. Класний керівник повинен бути активним учасником групової взаємодії.
8. Педагог повинен відверто виявляти в класі учнів свої почуття.
9. Класний керівник має випробовувати емпатію, яка дозволяє зрозуміти почуття і хвилювання кожного учня.
10. Педагогу потрібно добре знати самого себе. 

 

 

bottom of page