Рекомендації з психологічної підготовки до ЗНО (для учнів 11 класу)
ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання) засноване на тестових технологіях.
Така нова форма іспиту вимагає хороших знань з предметів, попередньої
психологічної підготовки всіх учасників освітнього процесу (вчителів, батьків,
учнів).
Зовнішнє незалежне оцінювання радикально відрізняється від звичної
форми перевірки знань. Найбільш значимі характеристики, які потрібні в
процесі ЗНО:
• висока мобільність, переключення;
• високий рівень організації діяльності;
• висока і стійка працездатність;
• високий рівень концентрації уваги, довільності;
• чіткість і структурованість мислення, комбінаторність;
• сформованість внутрішнього плану дій.
Як підготуватися до тестування?
Учні старших класів найбільш активно вчаться перед іспитами, заліками, контрольними, тому поговоримо про ці періоди. Для того щоб підготовка до тестування не була в тягар, необхідно знати, в який час доби ви найкраще працюєте. Ви, звичайно, чули, що серед людей є «сови» і «жайворонки».
«Сови» найбільш активні з 7 години вечора до 24 години.
«Жайворонки» - рано вранці - з 6 до 9 години і в середині дня.
Поспостерігавши за собою, можна дізнатися, хто ви «сова» або «жайворонок». Постарайтеся помітити, в який час доби ви найбільш діяльні. Виберіть для самостійної роботи та підготовки до тестування правильний час! Іноді час вибрати важко, його катастрофічно не вистачає.
Як знайти потрібний час:
• Можливо, ви звикли всім і завжди допомагати, не вмієте відмовити, робите за інших їх роботу? Навчіться відмовляти.
• Відмовтеся від дрібних, малозначних справ.
• Розплануйте свою роботу, спочатку це важко, але, коли увійде в звичку, стане легко.
• Скажіть своїм рідним, що в певні години вас не можна відволікати.
• Не приступайте ні до чого нового, не закінчивши старе.
У період підготовки до ЗНО важливим фактором є дотримання режиму дня та харчування. Тому:
* Спи не менше 8 годин. Є бажання - зроби тиху годину після обіду.
* На підготовку до тестування відведи 8 годин на день.
* Займайся спортом, гуляй на свіжому повітрі - 8 годин.
Вживай:
-
Волоські горіхи, сухофрукти, злаки
-
Молочні продукти
-
Рибу
-
М'ясо
-
Овочі
-
Фрукти
-
Шоколад гіркий
Відомо, що здача іспитів, тестування, вчення - це, насамперед експлуатація пам'яті.
Деякі особливості запам'ятовування:
-
Виявляється, пам'ять найбільш чіпка і гостра між 8 і 12 годинами. Потім гострота пам'яті починає знижуватися, а з 17 години знову починає зростати, і до 19 досягає високого рівня (якщо ви до цього часу не сильно втомилися).
-
Найкраще запам'ятовується те, що цікаво, викликає які-небудь почуття. Нехай ці почуття будуть не дуже приємні, головне, щоб не було байдужості. Коли Ви запам'ятовуєте навчальний матеріал, намагайтеся наповнити, забарвити його почуттями. Задайте собі питання: «Для чого це потрібно? Чи приносить якусь практичну користь особисто мені?» тощо.
-
Добре запам'ятовується те, що зрозуміло. Зрозуміти інформацію - значить, в якійсь мірі вже запам'ятати її.
-
Погано запам'ятовується абсолютно новий матеріал. Все нове повинно бути включено, зчеплене з уже відомим матеріалом або з практикою.
-
Усі визначення спочатку добре зрозумійте. Багато педагогів люблять точні визначення. Однак психологи вважають, що їх потрібно переформулювати, переробляти своїми словами. Це розвиває розум, і такі визначення дуже добре запам'ятовуються.
-
Добре впливає на запам'ятовування складання схем прочитаного, виписки, а також промовляння інформації про себе і вголос.
-
Звертайте особливу увагу на середину того «шматка навчального матеріалу», який ви вивчаєте. Початок і кінець запам'ятовуються краще - «ефект краю». Дуже великий матеріал необхідно ділити на невеликі уривки, групи, об'єднані за будь-якою ознакою.
Прийоми запам'ятовування:
-
Ключові фрази та ідеї занотовуйте на папірі.
-
Затримуйте свою увагу на ввідних позиціях в кожному абзаці, особливо якщо абзаци великі.
-
Після прочитання перевірте, що запам'ятали і відобразіть свої думки у вигляді схеми.
Фактори, що сприяють підтримці працездатності:
- Чергуйте розумову і фізичну працю;
- Виконуйте гімнастичні вправи - вони сприяють посиленню притоку крові до клітин мозку;
- Скоротіть перегляд телевізійних передач до мінімуму;
- Бережіть очі, робіть перерву кожні 30 - 40 хвилин.
Як готуватися до тестування?
-
Підготуйте місце для занять: прибери зі столу зайві речі, зручно розташуй потрібні підручники, посібники, зошити, папір, олівці і т.п.
-
Додайте в інтер'єр кімнати жовтий і фіолетовий кольори, вони підвищують інтелектуальну активність. Для цього достатньо картинки або естампа в цих тонах.
-
Складіть план занять, спираючись на свої особливості («сова» ви або «жайворонок»), і залежно від цього максимально використовуйте ранкові або вечірні години. Складаючи план на кожен день підготовки, необхідно чітко визначити, що саме сьогодні буде вивчатися. Не взагалі: «трохи попрацюю», а які саме розділи і теми.
-
Почніть з самого важкого розділу, з того матеріалу, який знаєте найгірше. Але якщо Вам важко «розгойдатися», можна почати з того матеріалу, який найбільш всього цікавий і приємний.
-
Чергуйте заняття і відпочинок: 40 хвилин занять, потім 10 хвилин - перерва. Під час перерви можна помити посуд, полити квіти, зробити зарядку, прийняти душ.
-
Виконуйте якомога більше різних опублікованих тестів з цього предмету. Ці тренування ознайомлять Вас з конструкціями тестових завдань.
-
Тренуйтеся із секундоміром у руках, засікайте час виконання тестів.
-
Готуючись до ЗНО, подумки малюйте собі картину тріумфу. Ніколи не думайте про те, що не впораєтеся із завданням.
-
Залиште один день перед тестуванням на те, щоб ще раз повторити найважчі питання.
Напередодні тестування
Багато хто вважає: для того, щоб повністю підготуватися до іспиту, не вистачає всього однієї, останньої перед ним ночі. Це не правильно. Ви втомилися, і не треба себе перевтомлювати. Навпаки, з вечора зробите прогулянку, перед сном прийміть душ. Виспіться якнайкраще, щоб встати з відчуттям «бойового» настрою.
В день тестування
В день проведення ЗНО встаньте раніше. Приходьте підготовленим. Візьміть з собою все необхідне приладдя: ручки, олівець, годинник. Це дасть вам можливість сконцентруватися на завданні.
Розслабтеся і не втрачайте віру в себе! Намагайтеся не хвилюватися. Не розмовляйте перед тестуванням з іншими на теми, які вас хвилюють, бо хвилювання передається. Замість цього скажіть собі, що ви добре підготувалися, тестування пройде добре. Зробіть кілька глибоких повільних вдихів для розслаблення.
Будьте спокійними, але зібраними. Займіть своє місце. Тримайте рівну поставу.
Перед початком тестування
На початку тестування Вам повідомлять необхідну інформацію (як заповнювати бланк, якими буквами писати, як кодувати номер гімназії тощо). Будьте уважні! Від того, як Ви уважно запам'ятайте всі ці правила, залежить правильність Ваших відповідей!
Під час тестування
-
Перегляньте очима весь тест, щоб побачити, якого типу завдання в ньому містяться.
-
Уважно прочитайте питання до кінця, щоб правильно зрозуміти його зміст. Відведіть 10% часу на уважне читання, визначення основних моментів і прийняття рішення, як розподілити свій час. Відповідайте на питання в тому порядку, який ви продумали.
-
Якщо не знаєте відповіді на питання або сумніваєтеся, пропустіть його, щоб потім до нього повернутися. Почніть з легкого! Почніть відповідати на ті питання, в знанні яких Ви не сумніваєтеся, не зупиняючись на тих, які можуть викликати довгі роздуми.
-
Навчіться пропускати важкі або незрозумілі завдання. Пам'ятайте: у тексті завжди знайдуться питання, з якими Ви обов'язково впораєтеся.
-
Думайте тільки про поточне завдання! Коли Ви робите нове завдання, забудьте все, що було в попередньому. Пам'ятайте, завдання в тестах не пов'язані один з одним, тому знання, які Ви застосували в одному, вирішену Вами, як правило, не допомагають, а тільки заважають сконцентруватися й правильно вирішити нове завдання.
-
Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє в підсумку сконцентрувати увагу всього на одному-двох варіантах відповідей. Якщо треба вибрати правильні відповіді з декількох можливих, визначитеся, коли можна вгадувати. Спочатку виключіть питання, на які не знаєте відповідей. Потім відповідайте на ті, які хоч трохи знаєте. Не користуйтеся вгадуванням, якщо не маєте достатніх підстав для вибору відповідей.
-
Відведіть 10% часу тестування на перевірку. Перегляньте всі тестові завдання, не зупиняючись, поки не переглянете всі пункти. Будьте впевнені, що відповіли на всі питання. Перевірте граматику, орфографію, пунктуацію у своїй роботі.
Пам'ятайте - успіх завжди з тими, хто прагне до нього і вірить в себе!!!
