top of page

Як подружитися зі своєю дитиною-підлітком

 

Підлітковий період - один з найскладніших етапів як у житті підлітка, так і в житті його родини. Саме в цей час виникає безліч конфліктів і непорозумінь між обома сторонами. Як зробити так, щоб цього всього уникнути і бути підлітку другом?

 

ПРО ХОБІ - ВІД «А» ДО «Я»

Для цього батьки повинні проявляти інтерес до захоплень підлітка, навіть якщо вони здаються їм дурними і непотрібними. Тому якщо ви, скажімо, не до кінця розумієте всіх особливостей хобі сина чи доньки (наприклад, якщо це реконструкції середньовічних битв), то прочитайте про це в Мережі. А якщо все гранично ясно, то просто поглибте власні знання про це. Завдяки цьому ви зможете говорити з дитиною на одній мові (вона буде приємно здивован, якщо побачить, що батьки дещо розуміють в її захопленні), задавати цікаві для неї питання, а також зможете допомогти їй стати більш успішним у вибраній справі, наприклад, якщо підкажете, на які курси їй краще піти.

 

ПРИВІТ НЕЗНАЙОМЦЮ!

Також, розмовляючи з підлітком, психологи радять батькам завжди говорити про те, які емоції у них викликає його відповідь. Наприклад, якщо він «пирхнув» у відповідь на їх питання - то зверніть його увагу, що така поведінка відштовхує і дратує. А якщо спокійно і з посмішкою дав відповідь - скажіть, що, відповідаючи так, він зможе привернути до себе прихільність оточуючих. Ці коментарі допоможуть підлітку «обкатати» своє нове «я» (він же все-таки в процесі формування) і дадуть йому можливість визначитися з відповідною для себе роллю і моделлю поведінки в суспільстві.

 

НЕ НАВЧАННЯМ ЄДИНИМ

Чергова порада в цій справі - показуйте, що ви серйозно ставитеся до проблем дитини і готові їй допомогти. Оскільки розпал кризи підліткового віку випадає на 7-8 класи, то багатьох батьків значно більше цікавить, чи вивчив підліток уроки, ніж його особистісні переживання. А вони-то для підлітка якраз найважливіші. Тому якщо ви бачите, що він чимось засмучений, присвятіть рішенням його проблеми стільки часу, скільки буде потрібно, відсунувши все інше на другий план. Грубо кажучи, краще просидіти з ним всю ніч, розмовляючи про це, і дозволити не зробити уроки, ніж назвати його проблему несерйозною і змусити виконати домашнє завдання. Адже в такому випадку він більше ніколи не поділиться з вами нічим, а уроки в кращому випадку вивчить як попало.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

СІМЕЙНИЙ СЛЕНГ

Його не потрібно спеціально вигадувати, адже він є в кожній родині, або ж якісь слова привносить сам підліток. Просто більш уважно простежте за всіма розмовами і почніть частіше вживати ці слова. Адже, наприклад, на основі таких слів виникає багато чудових жартів один про одного, тому такі невеликі словесні «родзинки» - просто додатковий спосіб стати ближче один до одного.

 

ПІДЛІТОК-«ПРОФІ»

Наступне завдання для мам і тат - зробити так, щоб їхні діти відчули себе дійсно дорослими людьми. Тому ви, по-перше, повинні почати радитися з ними, приймаючи ті чи інші сімейні рішення. А, по-друге, у підлітка має з'явитися особиста зона відповідальності в сім'ї. Тобто те, за що буде відповідати тільки він і де він зможе найкраще проявити себе. Наприклад, якщо він захоплюється технікою, то нехай стане відповідальним за справність усіх техпристроїв у будинку. Це дуже корисно для підняття самооцінки і розвитку відповідальності.

 

ДРУГ VS КОНТРОЛЕР

Вважаючи себе дорослими і самостійними, підлітки дуже сильно ображаються, якщо їх батьки їм не довіряють. Наприклад, коли запитують, чи всі домашні завдання зробили. Але, незважаючи на всі ці образи, батьки не повинні переставати контролювати своїх дітей, тому що ті в силу віку все-таки ще недостатньо відповідальні. Тому щоб не образити недовірою, але все одно проконтролювати навчання, найкраще - відверто домовитися з підлітком. Наприклад, про те, що протягом робочого тижня він може розподіляти свій час так, як йому заманеться, однак на вихідних ви будете повністю перевіряти, що він вивчив, а що ні. При цьому поділіться своїми переживаннями і поясніть підлітку, що перевірка потрібна не тому, що в ньому сумніваються, а виключно для вашого заспокоєння. А за старанне дотримання домовленості психологи радять заохочувати. Наприклад, час від часу розширювати права підлітка.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРАВО НА ПОМИЛКУ

Черговий камінь спотикання у дружбу між батьками і дитиною-підлітком - проблема вибору. Адже нерідко їх бажання не збігаються. І при цьому батьки впевнені, що вибір їх дитини невірний, бо, приміром, носити ту чи іншу річ він не буде, а курси з хобі кине через місяць. Що найголовніше: у багатьох випадках вони виявляються праві, бо така природа підлітків. І якщо в подібних ситуаціях знайти компроміс не вдається, то, на жаль для батьків, психологи не радять забороняти або змушувати вибирати те, що скажуть вони. Тому що не набивши шишок, дитина ніколи не навчиться правильно робити вибір і аналізувати свої результати. Єдине, що ви можете зробити, - показати дитині, який перед нею є вибір і до чого він може призвести. Наприклад, батьки можуть сказати, що вони готові оплатити їй курси, але вона повинна врахувати, що ці гроші вони відняли від тих, які мали піти на її дозвілля.

 

ПРАВИЛЬНЕ «НІ»

Як відомо, дуже часто дітям-підліткам приходять в голову ідеї, які батькам особливо не до душі (наприклад, зробити собі другу дірку у вусі). При цьому далеко не всі мами і тата знають, як правильно сказати підлітку «ні». Отже, за словами психологів, перш ніж зробити це, спочатку потрібно поцікавитися, чому він хоче зробити той чи інший вчинок. Це потрібно не тільки для того, щоб сам підліток зрозумів, що його думка теж важлива, але також це корисно і для батьків. Аргументи дитини дозволять їм оцінити ситуацію з іншого боку. Але якщо батьки все ж не готові змінити своє «ні», то повинні аргументувати, чому вони так поступають. А категоричне «ні» без аргументів дозволяється тільки в тому випадку, якщо те, що збирається зробити підліток, - небезпечно.

 

ЗУСТРІЧІ З СЮРПРИЗОМ

Щоб подружитися з дитиною-підлітком - запрошуйте його на зустрічі, наприклад, раз на місяць ходіть кудись разом. Головне в цій справі - вибрати таке заняття для зустрічі, яке буде цікаво всім, а також завдяки якому мама і тато змогли б відкритися підлітку (втім, як і підліток - батькам) з несподіваної для нього сторони. Наприклад, це може бути катання на роликах або ковзанах, гра в пейнтбол тощо. Бачачи своїх батьків захопленими і активними, підліток перестане асоціювати їх з людьми, які тільки й можуть, що «пиляти» за навчання, контролювати його дії і читати моралі. Тому він стане їх більше поважати.

bottom of page